" "

Piramida zapachowa- czyli o co chodzi z tymi nutami?

28.08.20

Perfumy odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę.

Zdarza się, że posiadamy ich nawet kilka, używając w zależności od okoliczności. Stały się nieodłącznym elementem naszego funkcjonowania. Dzisiaj perfumujemy nie tylko siebie, ale też nasze domy, samochody, biura czy sklepy. Zapach towarzyszy nam na co dzień, a ten wykreowany przez człowieka ma niejednokrotnie wpływać na nasze emocje, samopoczucie czy decyzje jakie podejmujemy.

Spośród bogatej oferty, która dostępna jest na wyciągnięcie ręki staramy się wybrać ten najbardziej atrakcyjny. W drogeriach półki uginają się od kosmetyków. Istny raj dla naszych oczu. Niestety nie dla naszego nosa. Po 10 min w drogerii jesteśmy już zmęczeni,w ręku trzymamy 10 testerów, głowa pęka, a węch przestaje współpracować. Decydujemy się w końcu na najładniejszy naszym zdaniem. Wracamy do domu z cudownym zapachem w pięknym flakonie za kilkaset złotych. Następnego dnia wyperfumowani idziemy do pracy i zaczynamy się męczyć.

Co poszło nie tak?

Zacznijmy od początku....

Perfumy to kompozycja zapachowa stworzona z chemicznych związków oraz syntetycznych lub naturalnych składników. Zarówno te do ciała jak i te do domu komponowane są w ten sam sposób. Ba! nawet w tych samych wytwórniach perfum. Formuła każdego zapachu to ściśle chroniona informacja. Tworzą je tak zwane ,,nosy", czyli specjalnie wykształceni perfumiarze, u których, co ciekawe, ważniejsze od wrażliwości węchu jest dobra pamięć oraz pracowitość.

Wąchanie perfum jest jak degustacja wina.

Dla przeciętnego człowieka wąchanie zapachu i odgadnięcie chociażby dwóch składników jest jak zabawa w degustację wina. Zwylke popełniamy przy tym wiele błędów, ale to inny temat.

Z pomocą przychodzą nam opisy. Opis perfum na zasadzie samych nut zapachowych jest dla nas mało interesujący, dlatego tworząc daną kompozycję twórcy skłaniają się ku opisowi doznaniom jakich doświadczymy wybierając ten zapach:

,,stworzony w hołdzie miłości" , uwodzicielski , seksowny, ,,dla pewnego siebie mężczyzny"

Hm... kto nie kupi takiego zapachu? Opis ma ułatwić nam zakup, zareklamować dany produkt, sprawić, że będziemy go pożądać, choć przyznam, że niektóre opisy są dość abstrakcyjne.

Wróćmy jednak do kompozycji zapachowych. Podobnie jak w muzyce w perfumiarstwie występują również akordy, czyli współbrzmienie i w tym przypadku nie kilku dźwięków, lecz kilku nut. Podczas tworzenia perfum tak samo ważne jest, aby nuty zapachowe tworzyły harmonię zapachów czyli akordy.

Zauważyliście już pewnie, że perfumy nie pachną tak samo przez cały dzień. Dzieje się tak, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyczuć wszystkich nut jednocześnie. Jak już wspomniałam, perfum składa się z różnych związków chemicznych, które mają różne poziomy lotności. Ciepło, PH, wilgotność są to jedne z czynników, które wpływ mają na to jak szybko zapach wysycha i odparowuje. Tak samo jest w przypadku zapachów do wnętrz. Związki zawarte w zapachu odparowują z różną prędkością. To wtedy właśnie zapach odsłania różne nuty użytkownikowi. Pierwsze nuty, które czujesz są uważane za najbardziej lotne, ponieważ szybko znikają. Gdy znikną swój charakter odsłonią następne i tak, aż dotrzesz do ostatniej warstwy. Trwa to godzinami, to tak zwany cykl życia zapachu.

Piramida zapachowa opracowana została, żeby pokazać cykl życia zapachu.

Podzielona na trzy grupy nut od najbardziej do najmniej lotnych.

  • Nuty górne/głowy to pierwsze nuty, które wyczuwamy. Są one najbardziej lotne, krótkotrwałe, ale mocne i ostre. To tak zawane pierwsze wrażenie.
  • Nuty środkowe/serca pojawiają się zaraz po nutach górnych. Mają za zadanie delikatnie wprowadzić w nuty bazy, które początkowo mogą być nieprzyjemne.
  • Nuty dolne/bazy są podstawą zapachu. Nuty te łączą się z nutami środkowymi i tworzą tzw ,,kropkę nad i". Utrzymują się najdłużej, oddając przy tym charakter perfum.

Każda z tych warstw jest podtrzymywana przez warstwę nad nią (nuta bazy→nuta serca→nuta głowy)

Nuty są pewnym wskaźnikiem, kiedy zaczynają pracować razem, tworzą coś wyjątkowego, działają jak kompozycja muzyczna. Natomiast same nuty zapachowe nie powinny być brane dosłownie, bo są jedynie aromatyczną interpretacją zaczerpniętą ze związków chemicznych. Tym samym piramida zapachu jest daleka od ideału. Służy jako schemat, który ma uprościć i uwizualnić charakter zapachu. Jest to system, który powstał dawno temu i ma służyć jako narzędzie marketingowe dla perfumiarzy do publicznego prezentowania swoich mikstur. Dla przeciętnego człowieka nuty są jedynie wskazówką czego możemy spodziewać się po danym zapachu.

Niektórzy eksperci uważają nawet, że stosowanie piramidy może wprowadzać w błąd. Prowadzi ono bowiem do błędnego przekonania, że zawartość piramidy jest odzwierciedleniem zawartości butelki. Tak czy inaczej w dalszym ciągu piramida zapachowa jest wizualnym podsumowaniem, które znacznie ułatwia prezentację, omówienie i analizę zapachu.

 

 

 

 

Otrzymujesz rabat 10%

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o rabatach, ofertach specjalnych i promocjach jako pierwszy!